Ještě pár slov k historii národního podniku Svit Gottwaldov a Otrokovice
Ještě pár slov k období národního podniku Svit v Gottwaldově
a Otrokovicích
Je mnoho mudrců nyní, co tvrdí jak to bylo za Baťu lepší a jak ten Svit Gottwaldov byl strašně zaostalý a kde by mohli dneska být,kdyby ti komunisti tu nevládli....
Pobouřil je totiž můj článek k 70.výročí vzniku národního podniku Svit Gottwaldov.Ten byl založen znárodněním ba´tových továren hned po válce po roce 1945 kdy byl přijat zákon o znárodnění největších bank a podniků a majetek zrádců a kolaborantů.Výroba musela být obnovována z válečných trosek po Angloamerickém už zbytečném bombardování města Zlína na sklonku roku 1944,kdy už bylo prakticky rozhodnuto o výsledku války a porážce fašistického Německa.
V průběhu let rostla výroba obuvi a zejména v sedmdesátých a osmdesátých létech se továrna rozrůstala a strojní park byl modernizován o nové šicí stroje,vysekávací stroje usní, štipačky, napínací stélek,nové dopravníkové kruhy a další potřebné strojní vybavení. Byla zavedena úplně nová výroba odlévané obuvi a výroba pur podešví nahrazující v mnohém někdejší spodkové usně a používány další nově vyvíjené obuvnické materiály.Byl postaven také nový moderní obuvnický závod v Havířově a v Dolním Němčí.
Modernizovala se také výroba v závodě v Otrokovicích.Byly nakupovány nové stroje ze Strojosvitu Krnov pro koželužskou výrobu.Jako žehličky usní,postruhovací stroje,stavěny nové koželužské sudy a používány zcela nové technologické postupy činění a barvení usní a přitom využíváno chemikalií od německé firmy Bayer.Byla postavena nová koželužská budova č.21,22,která byla vybavována úplně novými často zahraničními stroji s řízením výrobních procesů elektronikou jako sudy Chalennger,napínací sušarny usní Qick a jiné.Do papíren přibyl lepíci stroj Jannenberk a na skládání a lepení obuvnických krabic na boty. Generální opravou prošly budovy do nichž byla přenesena výroba z někdejší už nevyhovující staré koželužny v Malenovicích.Skončen byl provoz staré baťovské elektrárny,která v ještě v 60 letech zasypávala Otrokovice velkým množstvím sazí a prachu.To bylo možné proto,že továrna byla napojena novým parovodem na nově postavenou moderní Teplárnu v části Kučovaniny hned vedle nově postavené pneumatikárny. Z někdejší elektrárny vznikla centrální kompresorovna a vedle nová centrální trafostanice pro distribuci el. energie po celém závodu a taktéž nové rozvody el.energie a páry.
Ruku v ruce s těmito změnami se měnilo i město a péče o život zaměstnanců a jejich rodin.Podnik spolu s odborovou organizací vystavěl své vlastní rekreační chaty a to na Třemešku v Jeseníkách a ve Velkých Karlovicích a Léskovém v Beskydech. V Otrokovicích získavali lidé zde zaměstnaní nové byty v sídlištích Střed I,II a III. A dříve na sídlišti Trávniky. Byty byly jak podnikové tak družstevní a národní podnik podporoval bezúročnými a nenávratnými půjčkami i individuální výstavbu rodinných domků třeba v lokalitě Újezdy.V Otrokovicích rostla také třeba nová základní škola,dnes T.G M a budova moderní polikliniky pro obvodní a odborné lékaře. Za pomocí akcí Z také jesle a školky a moderní samoobsluhy na sídlišti Štěrkoviště,Trávníky i středu a Hložkově ulici a v místní části Kvítkovice. Lidé se aktivně angažovali v národním výboru a jeho občanských výborech,zájmových organizacích Národní fronty,tělovýchovné jednotě Jiskra,svazu mládeže,Svazarmu.V závodě především cestou podnikové organizace Revolučního odborového hnutí využívali možnost ovlivňovat jeho vedení ve věcech pracovních podmínek,peče o zdraví,pracovní prostředí a využití fondu kulturních a sociálních potřeb a i věci ,které souvisely s denní výrobní činností a dílnách a provozech.Samozřejmostí se stala i péče o bezplatnou výchovu dorostu ve vlastním odborném učilišti,podpora základních a středních škol a dalšího studia zaměstnanců a stipendia a další výhody pro ně.Nejlepší a příkladní pracovníci podniku byli za spolupráce odborů a svazu mládeže a pracovních kolektivů pravidelně oceňováni a odměňováni jak morálně tak hmotně včetně resortních i státních vyznamenání.Tak byla oceňována i práce předních dělníků a techniků ve společnosti.Nikdo tu neznal slova jako nezaměstnanost,sociální nejistota,strach z budoucnosti a slovo bezdomovec.
Tolik má odpověď těm co tak rádi pomlouvají dobu,kdy tu existoval i národní podnik Svit Gottwaldov a Otrokovice
Josef Nesvadba ,Otrokovice