Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ukrajina - tunel na konci světla

ILUSTRAČNÍ FOTO - nydailynews.com

Ukrajina - tunel na konci světla

Na Ukrajině probíhá nad všechny pochybnosti občanská válka. Je tam příliš mrtvých, aby se to ještě dalo nějak diplomaticky vyřešit. Po masakru v Oděse byla tato šance mizivá, nyní je prakticky nulová. Kyjev se nehodlá s »teroristy« bavit a snaží se je buď zlikvidovat, nebo vyhnat do Ruska. Ono je navíc otázkou, zda Kyjevské vedení je schopno nějak tuto situaci vůbec řešit. Značná část vojenských operací jde totiž mimo něj.

(V dalším textu pokud je jmenována Amerika nebo EU vůbec to neznamená, že se jedná o zájmy těchto subjektů. Vláda USA zastupuje zřejmě zájmy společností a bank mezinárodního významu. Politiku EU zase určují úředníci často nevolení, nevázaní zájmy žádného státu...).

Počátek tragédie je zřejmě již v 11. září 2001. »Teroristický útok« začal kapitolu masivního vývozu americké demokracie, která měla za následek miliony uprchlíků. Značná část našla útočiště i v Evropské unii. Amerika inkasovala zisk a problémy přenechala EU. Niť se zašmodrchala až v Sýrii a přetrhla v Iráku. V Sýrii se dostaly zájmy Ameriky do střetu s Ruskem a Čínou. V Iráku ty samé síly, které podporuje v Sýrii, ohrožují vládu, kterou tam Američané dosadili. Na druhou stranu jim tato vláda moc nevyhovuje, a tak se to jde zřejmě oklikou. Pokud měla řešit tyto problémy »revoluce« na Ukrajině, tak asi nedopadla podle představ amerických plánovačů. Těžko ale říct, co mělo být jejím důvodem. Obsazení Krymu, zavlečení Ruska a EU do války na Ukrajině (dost pravděpodobné vzhledem k podporované vládě), izolace Ruska nebo něco jiného? V úvahu přichází také snaha Ruska ovládnout svou centrální banku. To dovede USA hodně vytočit. Nelze ani vyloučit souběh těchto cílů, dokonce ani jednání v duchu Uvidíme, co se s toho vyklube...

Plyn

Skutečnost je ale taková, že Rusko obsadilo pro něj strategický Krym pokojnou cestou a dál se na Ukrajině viditelně vojensky neangažovalo. Bez úspěchu se snažilo a snaží diplomatickou cestou zabránit zabíjení svých krajanů v občanské válce. Vzhledem k tomu, že EU mu dvakrát moc nepomohla, ruský koráb nabral směr do Asie. Sice pomalu, ale jistě. Asi málokdo zaregistroval Putinův výrok, že Rusko se bude angažovat jen tam, kde to pro něj bude výhodné. Takže postupně bude omezován obchod s EU (z velké části na nátlak americké administrativy) a přecházet se bude na výhodnější s Čínou a spřátelenými zeměmi. Jak budou dokončeny plynovody do Číny a Japonska, tak může přijít na řadu i plyn. Toto omezení nemusí vycházet nutně z ruské iniciativy. Amerika by chtěla plynovody zavřít okamžitě, ale jaksi to nejde. Rusko získává drahocenný čas na budování plynovodů do Číny a zřejmě i do Japonska.

Již příští rok po zimě, kdy se ukáže, že značná část plynu opět zmizela, bude cesta přes Ukrajinu asi uzavřena. Žádné sankce, jen důsledné plnění smluv. Se zálohové platby se Ukrajina zřejmě až do doby změny režimu nevykroutí a na zálohy nebude. Pokud bude uveden do provozu obchvat Ukrajiny jižním směrem, tak EU si bude moct nějakou dobu vydechnout. Pro Ukrajinu to ale bude drtivá rána. Do značné míry by to ale znehodnotilo investice USA, takže uvidíme jak to dopadne...

Pod vlajkou »nepřítel mého nepřítele« se zřejmě podaří vytvořit silný blok, který bude schopen odpoutat se časem od dolaru (a podle okolností možná i od eura). Bude vytvářen vlastní bankovní systém, oběh zboží (burza), energií a surovin atd. Pochopitelně i vlastní obranná iniciativa. Některé z těchto věcí již fungují, zbytek se urychleně buduje. Zbrojení se díky »revoluci« na Ukrajině již také rozbíhá na plné obrátky. Rusko spolu s Čínou se cítí ohroženy a budou vyzbrojovat i spřátelené státy.

Změna v Sýrii

Zřejmě se začne měnit situace i v Sýrii. Masivní dodávky zbraní do této země a logistická pomoc zatlačí v poměrně krátké době povstalce do bezvýchodné situace. Do konce roku by mohly boje v Sýrii skončit. Budou ale pokračovat v Iráku. Je otázkou, jak moc budou Amerika a Saúdská Arábie schopny islámské fanatiky podporovat. Oficiálně to nepůjde. Toto hnutí je nesourodé, takže bude uvnitř docházet k bojům, zejména o ropná ložiska a zisky z nich. Pokud se ale podaří zablokovat ilegální prodej ropy z Iráku, mohlo by to být relativně rychle. Zatím zřejmě budou čekat, až si islamisti proti sobě postaví obyvatele. Nelze vyloučit ani podporu např. dřívějších iráckých důstojníků, kteří zatím bojují v rámci IS.

Díky Ukrajině se již nebude klást důraz na nějaké smlouvy ohledně odzbrojení. Všeobecně platnost smluv všeho druhu je již v současné době hodně zpochybněna. Diplomacie nastupuje, až když se vyčerpaly ostatní možnosti. Ve své podstatě ji nahradila mediální válka. Je otázkou, kam až to dojde, protože dnes má jaderné zbraně např. i Izrael, který by je vlastně mít neměl.

Čas eura a dolaru končí

V ekonomice bude snaha zavést zase měny, které nebudou podloženy jen tiskařskými barvami. Bohužel, euro bude díky výkupu amerických dluhopisů a praktickému nenavázání na žádnou ekonomiku stále větším břemenem a některé státy se ho budou chtít zbavit. Jeho čas se pomalu odpočítává. No a dolar je na tom ještě hůř, protože proti němu se začínají obracet díky pokutám za nedodržení sankcí i evropské státy. Hrozí vystoupení některých zemí z EU díky rostoucí nezaměstnanosti, přílivu imigrantů, reakcím obyvatelstva jednotlivých států na dění na Ukrajině a stále většímu apetitu úředníků EU. Každé další volby budou znamenat tu větší, tu menší zemětřesení v politickém systému.

Dolar je a bude pomalu vytlačován. Hlavně Čína a Rusko se ho budou snažit zbavit. O americké dluhopisy taky nebude zrovna velký zájem. Navíc v Americe se po 11. září hodně »utáhly šrouby« a k tomu vysoká nezaměstnanost vytváří výbušnou atmosféru. A to, že při tomto »teroristickém činu« minimálně asistovaly americké tajné služby, jak se stále víc ukazuje, na klidu také nepřidá. Ve svém důsledku války, které USA vedly a vedou je mohou přijít draho.

Hodně mi zatrnulo po sestřelení civilního letadla. Vzhledem k tomu, že se vojska NATO na Ukrajinu zrovna nehrnou, zdá se, že o válku s Ruskem není zájem. Je to přece jen trochu riskantní. USA sice popostrkují Polsko a Litvu, ale konflikt podle všeho zůstane na území Ukrajiny. Rusko zřejmě podpoří povstalce, protože po jejich potlačení by mohlo být na pořadu dne i »osvobození Krymu«. A to by byl jiný šálek čaje.

Jak to bylo s letadlem

Co se týká vlastního sestřelení letadla, tak mne zaujal názor slovenského vojenského odborníka. Raketu vystřelenou do výše 10km by provázela stopa exhalací a pořádný hluk, takže by byla pozorovatelná na desítky km. Určitě by ji někdo nafilmoval nebo viděl a podal by svědectví. Takže bych asi preferoval stíhačku, která poslala malajsijské letadlo k zemi. Úplně mimo hru asi není ani nálož. Pokud by to měli na svědomí Rusové, byl by kolem toho daleko větší humbuk. Jak USA, tak Rusko přesně vědí, jak to bylo. Je možné, že smrt těch zhruba 300 lidí nebyla úplně zbytečná a povede k uklidnění konfliktu. Myslím tím toho válečného. Hospodářské sankce to naopak asi povzbudí. A to byl zřejmě hlavní cíl. I když tady bych si nebyl jistý, pokud to padne časem na Ukrajinu, tak by mohly vojenské akce naopak zesílit ve snaze využít čas, kdy se to dá ještě svádět na Rusko. Je to sice cynické, ale lidé jsou v těchto případech spotřební materiál.

No a Ukrajina. Do Evropy jí víceméně nikdo nechce. Ta úlitbička ohledně připojení k EU Evropu nic nestojí. Naopak od Ukrajiny se čeká, že se tam umístí přebytek zboží z EU. Rusko od ní dává ruce pryč díky vraždění obyvatelstva ruského původu. Možná ji vezmou do NATO. Ale kupodivu ani tam, jak se zdá, o ní není až tak velký zájem. Ono by to vypadalo dost špatně, pokud by v členské zemi probíhala občanská válka. Takže zatím se válčí na východě.

Devastace země

Válka něco stojí, a tak se omezuje školství a zdravotnictví a další »zbytečné věci«. Navíc prakticky veškerý zbrojní průmysl pro Rusko končí a s ním se sveze i zemědělství a ostatní průmysl. EU se sice snaží o nějakou dohodu s Ruskem, ale šance je tu minimální. Dá se předpokládat, že dovoz z Ukrajiny rádi nahradí jinde. Rusko nezapomene masakry Rusů na Ukrajině. Vzhledem k tomu, že současná vláda by měla tak maximálně 20 % voličů, tak se volby budou odkládat. Válka vyvolá zhoršení sociální situace obyvatel, a tím i nepokoje na západě. Navíc mocní na Ukrajině budou bojovat mezi sebou o zbytky financí a o moc. Nebudou brzy schopni financovat své armády. Ti prozíravější prchnou se zbytky majetku do zahraničí. Na armádu nebude mít ani stát. Tady je otázkou jak moc budou chtít, nebo mít možnost ji Američané udržet v chodu. Policie je v rozkladu již nyní a po zemi se budou potloukat ozbrojené bandy, které nebude chtít nikdo platit. Budou terorizovat civilisty. Je jen otázkou času, než si nějaká obsadí plynovod nebo jadernou elektrárnu. Při bojích může být zařízení zničeno.

Hrozí i havárie jaderných elektráren. Jejich údržba bude zanedbávána a zkušení zaměstnanci budou emigrovat. Stoupne silně nezaměstnanost, inflace a platební neschopnost státu i obyvatel. A tak jako všude, kam Amerika exportovala svou demokracii, bude následovat vlna uprchlíků. Pokud se bude těžit břidlicový plyn, tak se bude udržovat jakási armáda na ochranu těchto zařízení. Po vytěžení americké firmy zmizí a zůstane po nich spoušť. Zisky půjdou pryč, dluhy zde zůstanou. Před tím zřejmě ještě můžou znehodnotit půdu pěstováním GM potravin. EU nebude schopna Ukrajinu postavit na nohy (bude mít svých starostí dost) a Rusko se bude starat také o své. Nikdo nebude mít o tuto zničenou zemi zájem.

Dělení Ukrajiny

Je ovšem otázkou, zda Ukrajina zůstane vcelku. Je to dost nepravděpodobné. Ona vlastně jako stát již pomalu neexistuje. Nemá společnou armádu, vede válku proti části svých obyvatel, je životně závislá na pomoci druhých států. Dříve nebo později se rozdělí. Část připadne k Rusku, nebo se spíš osamostatní, a na západě se popere Polsko, Rumunsko a Maďarsko. Zbytek bude Ukrajina. Části, které se odtrhnou, budou na tom podstatně líp, než zbytek. Ale i tak bude trvat roky, než se dostanou na tu mizernou životní úroveň, co měli před Majdanem. Je tu i možnost, že si kus Ukrajiny pronajme nebo koupí Čína.

Nečekaná divoká karta

Je tu bohužel ještě oblíbená divoká karta, kterou má Amerika v rukávě. Někde jsem četl neověřenou zprávu, že na Ukrajině přistálo letadlo se Saúdské Arábie. Pokud islamisti začnou džihád proti Rusku, tak ta společnost, kterou známe, bude mít hodně na mále. Doufejme, že toto nebyl primární plán. Napřed zaplnit Evropu muslimy a potom je ozbrojit. Pro Ameriku by začaly bohaté žně. Ale i ukrajinská vláda nebo místní mocní mohou tuto alternativu spustit. V nouzi je každá pomoc dobrá...

Jaromír SEMBDNER

 

Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.9, celkem 149 hlasů.

 

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2014-08-26 12:08
Co se s vámi stalo, Karle Jirásku? Donedávna jste své názory
prezentoval relativně kultivovaně, ale poslední dobou se z vás stává
čím dál tím agresivnější jedinec... Jo, a chybí mi váš komentář
v článku odhalujícím skutečné příčiny agresí Izraele. Totiž
obchodní příčiny... R. Janouch
karel.jirasek212
2014-08-25 23:44
.Takže milí "kovaní" komunisti,proč se neozýváte?Stáhl se
vám zadek? prehodny.clovek 2014-0 Komunistům se zadek rozhodně
nestáhl, nejen z toho, co se děje na Ukrajině, ale ani z vašich
urážek. Ono totiž dění na Ukrajině nemá s komunisty nic
společného, neboť všichni účastníci-USA, EU, Rusko i vlastní
Ukrajina jsou kapitalistické státy, kde jsou komunisté odsunuti na
vedlejší kolej. Takže co kapitalisté spáchají, musí také
kapitalisté zachránit nebo dotáhnout až do zničení života na
planetě jadernou válkou. Komunisté to za ně dělat rozhodně nebudou.
halonoviny
2014-08-25 17:44
Přehodný člověče, že by proto, že nikdo rozumný nechceme 3.
světovou?
halonoviny
2014-08-25 17:39
-dokončení- Víte o ni, máte z ní radost a jen předstíráte, že se
nic zvláštního neděje. Nezbývá než litovat, že i některé orgány
OSN, a také OBSE, vytvořené jako fóra pro spravedlivé posuzování
mezinárodních problémů, se podvolily vašemu vlivu. Bylo pro nás,
jako spoluzakladatele těchto organizací, trpké vyposlechnout si zprávu
OBSE o lidských právech na Ukrajině, která vynechala katastrofický
stav věcí na jihovýchodě země. OBSE se v této zprávě projevila
jako opovrženíhodný poskok Washingtonu. Dnes nejsilnější velmoc
světa dokázala silou, podvody a sliby shromáždit kolem sebe skupinu
států, která dominuje v utváření veřejného mínění ve vztahu ke
krizi na Ukrajině. Nemůžete se dočkat, až přeměníte Ukrajinu na
nový Afghánistán a moc bude žít z bídy ukrajinského národa.
Zároveň jste začali s Ruskem jednat jako s Íránem, v domýšlivém
pokusu udělat z něj vyvrhele. Ale nepodaří se vám to. Ve své
samolibosti jste pohrdli lekcemi historie. A ty neuškodí znát, když se
zabýváte mezinárodní politikou. Historie říká, že celý váš
ukrajinský projekt špatně skončí jak pro vás, tak pro vaše
odchovance. Kdybyste dokázali poslouchat nejen pouze sebe, ale
i ostatní, slyšeli byste, jaký ortel nad vašimi plány již vynesl
ruský národ: „Prdlačka!“ Předávám vám tento názor pro
informaci. Tím mi dovolte zakončit.“ Tolik albrecht1
halonoviny
2014-08-25 17:38
-pokračování- Abych nevedl plané řeči, připomínám,
že anglo-americké letectvo záměrně zlikvidovalo za jednu noc v dubnu
1944 více než 120,000 civilistů Drážďan a Lipska, což byl
případ barbarské genocidy. Pak americké atomové bomby zničily
japonská města Hirošimu a Nagasaki, což stálo několik set tisíc
lidských životů. Později následovalo masové vyhlazování obyvatel
Vietnamu a Kambodži napalmem a Agent orange. V posledních letech
tristní výčet vašich obětí doplnily stovky tisíc lidí v
Afghánistánu a Iráku. Jste, vážení, představiteli lidské rasy,
která nezná jiné ideály, než vlastní výhody, kdy vás ani za mák
nezajímá život jiných a osud jiných národů. Navíc jste si
přivlastnili pokryteckou lidsko-právní rétoriku a používáte ji k
zakrývání vlastní podlosti a špatnosti. Přinesly vám vaše metody
genocidy úspěch? Ne, nepřinesly. Miliony v současnosti žijících
lidí ztrácí své blízké, hynoucí vašima rukama, za pocitu
nenávisti. Můžete líčit na zasedáních Rady bezpečnosti
rozhořčení kvůli domnělé agresivitě Ruska na Ukrajině, kydat
hromady lží na naši adresu, ale to nijak nezmenší onu nenávist,
kterou k vám cítí národy světa. A nejen to, tato nenávist roste,
protože zaháníte do války sankcí i vlastní spojence, kteří již
tak sotva přežívají vaše vedení. Můžete se opájet vlastní
strojenou oprávněností jak chcete, ale historii oklamat nelze. Za
všechny své zločiny, za svůj idiotský politický narcismus budete
muset dříve nebo později zaplatit. Dokázali jste v ukrajinském
národu zasít zášť a rozkol, vychovat si spoustu zrůd, s rozkoší
upalujících své krajany v Oděse a sestřelivších malajský Boeing z
nebe nad Donbasem. Činí jim potěšení ničit obytné čtvrti měst a
vesnice, fašistickým způsobem vyčišťovat dobyté obce. Potřebujete
na Ukrajině u moci právě takovouto svoloč, a proto vím, že nemá
smyslu vyzývat vás k obrácení pozornosti na jí prováděnou genocidu.
halonoviny
2014-08-25 17:37
Tento článek byl kolegou editorem místo aktualizace omylem vložen na
web podruhé. Proto diskusní komentář Albrechta1 k němu na původním
prostoru přenášíme sem. Má tři díly. V původní verzi článek
našeho čtenáře J. Sembdnera ohodnotilo průměrem 4,5 57
čtenářů... Albrecht1: Ze všech ruských diplomatů se v
nejsložitější situaci nachází stálý zástupce Ruska v OSN Vitalij
Čurkin. A to vůbec ne proto, že musí jednat osamocen proti
sjednocenému Západu na zasedáních Rady bezpečnosti, odpovídat na
zlobné a lživé bláboly a snažit se o pochopení ruského postoje.
Psychologická odolnost a sebeovládání tomuto diplomatovi nechybí, ale
problém spočívá v tom, že je nucen pracovat podle všeobecně
přijatých pravidel a dělat dojem, že považuje partnery za řádné a
čestné lidi. Jen to nemá žádný účinek a v reakci na apely Čurkina
zní neustále monotónní odpověď: “Mimo přípustnou oblast.“
Západní účastníci diskusí připomínají rozbitý mobil: ať
mačkáš jakýkoliv čudlík, žádné spojení. Ve skutečnosti Vitalij
Čurkin chápe, s jakou tlupou chamtivých a brutálních pokrytců má co
dělat, a zcela jistě, pokud by nebyl vázán svým postavením, řekl by
jim určitě to, co se jinak neříká. Dámy a pánové! Dovolte mi vám
sdělit, že Rusko ani trochu nepřekvapují obludné zločiny
ukrajinských sil proti lidskosti. Nejen to, chápeme, že si ukrajinská
armáda bere z vás příklad a přebírá nejen technologii vraždění
bezbranných lidí, ale i lhostejný přístup k jejich životům
hrado
2014-08-25 10:22
I já se připojuji a opravdu autorovi skládám velkou poklonu za velmi
profesionální zhodnocení celkové situace kolem dění na Ukrajině
.Díky
jirichmelarcik
2014-08-25 08:00
Také autorovi skládám poklonu. Jen připomínám, že zima je za
dveřmi, a pokud do zimy válka neskončí bude to pro Ukrajinu katastrofa.
Zamrzne ve čtyřiceti stupňových mrazech. "Separatistům"
stačí jen vydržet a dobře se připravit na přežití zimy. Přírodní
podmínky vykonají své.
suda.jan
2014-08-25 02:55
Směs pravdy a dohadů.
prehodny.clovek
2014-08-24 20:47
Ještě dodám.Díval jsem se dnes večer na ČT1,na zprávy.Je s
podivem,že tam byly i záběry zřejmě Rusů(a nebylo jich málo),kteří
v tom Doněcku? hrozili zajatým ukrajinským vojákům a ti
"povstalci" je museli uklidňovat.No,byly to většinou
ženské.Takže,i když třeba ukrajinská armáda obsadí všechna
území,klid tam nikdy nebude,to už jsem ale psal před dvěma
měsíci.Snad by opravdu bylo lepší,nehledě na hospodářské sankce,aby
Voloďa dal pokyn k obsazení té východní části Ukrajiny.Všiml jsem
si totiž,že před týdnem četl nějaký papír v Kremlu,což u něho
nebylo zvykem.Takže asi opravdu ustupuje.Ale to je špatně.Protože sice
Krym se mu povedl,ale na vých.Ukrajině si to budou vykládat,že je
zradil,i když je zřejmé,že jim tu "pomoc" chytře
poskytuje.Aby to nedopadlo jako v Kosovu,když se vožrala Jelcin na Srby
vykašlal.To samé totiž nás čeká s cikány(oni mají tak v průměru
pět dětí,my tak sotva dvě) a Evropu s muslimy a černochy.Takže milí
"kovaní" komunisti,proč se neozýváte?Stáhl se vám zadek?
prehodny.clovek
2014-08-24 17:22
Autorovi článku skládám poklonu.
Nakladatelství Futura
Reklama
 
Reklama
 
Články e-mailem
Pokud chcete každý den od pondělí do soboty dostávat přehled aktuálních článků, vepište do políčka Vaši e-mailovou adresu a stiskněte tlačítko Odeslat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář