Historie Svitu Gottwaldov
Výstava „Byl průmyslovým srdcem města“
aneb 70 let od vzniku národního podniku SVIT
Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně pořádá výstavu o historii a úspěších národního podniku Svit Gottwaldov. Měli jsme možnost tuto výstavu shlédnout, kde na panelech a v několika vitrínách se její autoři vracejí k historii největšího obuvnického gigantu v Evropě a jeho dnes opomíjené slávě,která byla nepochybně spojena s érou výstavby lidově demokratické republiky a po roce 1961 Československé socialistické republiky. Jak nám řekla průvodkyně výstavou,starší neznámá paní je zejména pro mladší generaci návštěvníků překvapujícím zjištěním,jaký rozsah obuvnické výroby v tehdejším Gottwaldově dnes Zlíně byl v těch letech dosažen,kdy z obuvnických kruhů sjíždělo miliony párů různých druhů obuvi a v nejlepších letech až 54 mil párů za rok.
To bylo nesrovnatelné s dobou firmy Bata v předválečném období. Jak průvodkyně také zdůraznila, mnoho továrních budov bylo v areálu podniku vystavěno v poválečných letech,protože mnohé batovské budovy byly zničeny Angloamerickým bombardováním továrny a města Zlína na sklonku války.A byla tu také potřeba pro další moderní výrobu bot postavit budovy zcela nové,zejména ve východní části podnikového areálu.
Mnozí lidé jsou i dnes překvapeni ,že podnik zabezpečil i takové otázky jako řešení dostupného bydlení pro rodiny zaměstnanců,provoz závodních mateřských školek,podporoval základní devítileté školy,byl zřizovatelem odborného učiliště,spolupracoval s dalšími středními a vysokými školami a za spolupráce s odborovou organizací zajišťoval rekreaci pracovníků i jejich dětí ve vlastních hotelích ve Velkých Karlovicích a v údolí Rybjanky a také na Třemešku v Jeseníkách.Byl schopen také organizovat zahraniční rekreační pobyty pro pracovníky za velmi dostupných finančních podmínek. Byl také zřizovatelem závodní nemocnice s poliklinikou. Postupně se na základě dosažených ekonomických výsledků dařilo zlepšovat mzdové podmínky. Pravidelně byli oceňování přední pracovníci podniku resortními a státním vyznamenáním a tak mohli být dělnici a technici podniku poctěni za svou práci.
Výstava k výročí 70 let od vzniku národního podniku SVIT Gottwaldov
Muzeum Jihovýchodní Moravy ve Zlíně pořádá nyní 3 měsíce výstavu o historii a úspěších národního podniku Svit Gottwaldov. Skromná ušlápnutá výstava na okraji výstavní haly vedle expozic o jeskyních a westernu by si zasloužila daleko lepší a větší rozlohu. (Prázdných výrobních hal je tam všude dost.) Ve Zlíně místní obyvatelstvo zcela zapomnělo na tento gigantický podnik, který živil tisíce lidí a přinášel jim sociální jistoty práce i zábavy po práci.
Obuvnické muzeum bylo zrušeno a přestěhovalo se do budovy 14 areálu Svitu s pořád stejnou lživou koncepcí, že boty vyráběl jen Baťa a po roce 1945 se u nás boty nevyráběli a že je vyráběl jen Baťa po celém světě. Takto vygumovali místní obyvatelé mozek svým potomkům, kteří o Svitu Gottwaldov neví nic a ve stálé expozici je mu věnována jen malá zmínka.
Je chybou starších lidí, že jsou tak skromní a líní, že nechtějí napsat své paměti na to, jak se zapojovali do dřívější socialistické společnosti svou šikovnou prací. Prý jim to důchod nezvedne a slavní být nechtějí,protože při výrobě to byla kolektivní práce a ne jenom jejich sláva. Potom ovšem se nemůžeme divit, že mladí o době socialismu od roku 1948 do 1989 nic neví.
Historie vzniku Svitu. Před druhou světovou válkou docházelo stále k rozšiřování výroby i k připojování dalších podniků. Stavělo se hodně budov ve městě. Dělníci ale v době hospodářské krize byli v tisících propouštěni z práce, zbylí před válkou nedostávali nemocenskou ani příspěvek na doktora. Pracovní podmínky byly zhoršeny. Jan Baťa převzal po bratrovi firmu a stal se obdivovatelem německého nacionalismu, kterému pomáhal finančně i dodávkami pro armádu ze svých podniků ze zahraničí. Na konci války bylo mnoho budov zbořeno Anglo-amerických bombardováním.
Baťovy podniky byly znárodněny hned po válce v roce 1945 a Jan Baťa odsouzen na 15 let za kolaboraci s nacisty a fašisty v nepřítomnosti. Za války zatklo gestapo v podniku 481 lidí za protifašistický odboj, kteří nepřežili týrání u výslechu a koncentrační tábory.
Již v roce 1945 byl vyroben opět rychle milión bot.
1946- postaveno prvních 26 bytů pro zaměstnance. Ale platilo se u doktora
1947-Postaveny jesle, školka a družina
1948 – změna režimu, postaveny další výrobní budovy, vzrostly mzdy dělníků, nové budovy se podobaly starým předválečným a tak se dnes těžko od pohledu pozná kdy co bylo postaveno, zdravotnictví bylo pro všechny zdarma
1949 – název Svit, postaveno 396 nových bytů, začal 1. pětiletý plán
50 léta – mnoho zlepšovacích návrhů, brigády v zemědělství, postaven elektrárenský komín 140 m vysoký,
vznikaly kolektivy BSP = Brigády socialistické práce, vzniklo obuvnické muzeum, v závodní nemocnici vznikly nová oddělení
60 léta Svit n.p. = národní podnik
založena závodní knihovna 132 tisíc svazků
dechovka závodního klubu slavila 20. výročí
založeno rekreační středisko v Leskovém
vývoz obuvi do zemí RVHP – Rady vzájemné hospodářské pomoci (ČSSR, PLR – Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, NDR – východní Německo, SSSR – Sovětský svaz)
-
léta vyrobeno 55 miliónů párů obuvi za rok, podnik zaplatil zaměstnancům rekreace pro 24 tisíc lidí, zdravotní služby 5 mil. Kčs, jesle a mateřské školy 2 mil. Kčs
-
zaměstnával 24 tisíc pracovníků, od války vyrobena 1 miliarda párů obuvi
80. léta Mnozí lidé jsou i dnes překvapeni ,že podnik zajištoval i takové otázky jako řešení dostupného bydlení pro rodiny zaměstnanců, provoz závodních mateřských školek,podporoval základní devítileté školy,byl zřizovatelem odborného učiliště,spolupracoval s dalšími středními a vysokými školami a za spolupráce s odborovou organizací zabezpečoval rekreaci pracovníků i jejich dětí ve vlastních hotelích ve Velkých Karlovicích a v údolí Rybjanky a také na Třemešku v Jeseníkách. Byl schopen také organizovat zahraniční rekreační pobyty pro pracovníky za velmi dostupných finančních podmínek. Byl také zřizovatelem závodní nemocnice s poliklinikou. Postupně se na základě dosažených ekonomických výsledků dařilo zlepšovat mzdové podmínky.
Pravidelně byli oceňování nejlepší pracovníci podniku resortními i státním vyznamenáním a tak se jim dostalo uznání dělníkům a technikům za svou práci. Nejlepší pracovníci byli vyfotografováni na desku cti.
Boty ze Svitu dostávali ocenění na veletrzích v zahraničí i na západě.
Po roce 1989 byl Svit rozdělen na hodně samostatných podniků a tím rozkraden. A v roce 2000 byl poslán do konkurzu.
Dnes je bohužel tak silná cenzura informací o letech výstavby lidové demokracie a socialismu a to se týká i informací o tomto významném národním podniku,která lidem ve společnosti brání spravedlivěji hodnotit práci generace,která velmi přispěla rozvoji republiky.