Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesta za památníky druhé světové války úspěšná

Cesta za památníky obětí druhé světové války ve Zlínském kraji, konané pod záštitou hejtmana zlínského kraje p. MVDr. Stanislava Mišáka a za podpory zlínského kraje u příležitosti 70. výročí osvobození Československa a konce druhé světové války.

 

 

Naše akce probíhala ve dnech 19 . 4 2015 až 10.5 2015 . Naším cílem bylo navštívit co nejvíce památných míst v našem kraji kde stojí mnoho pomníků a pomníčků padlých občanů,partyzánů a vojáků našich osvoboditelů,kteří položili životy za naši národní svobodu v boji proti fašismu. Naše delegace byla přítomna pietním aktům ve vypálené Ploštině, Prlově, Otrokovicích, Luhačovicích, Vsetíně, Kroměříži, Ratajích, Morkovicích,Dřínově,Bojanovicích,Žlutavě.

Dne 6.5 2015 jsme položili květiny v Napajedlích, Komárově, Halenkovicích.

Hlavní akcí byla objížka již tradičních míst v okrese Zlín v den státního svátku 8. 5 2015.

Navštívili jsme tyto obce : Tlumačov,Bělov,Napajedla,Napajedla -Na Kalvárii,Pohořelice,Ludkovice-Na Chrástce, Bohuslavice u Zlína, Salaš, Březnice, Březnice -Mohyla, Hřívínův Újezd, Hřívínův Újezd-památníček směrem na Velký Ořechov, Biskupice, Slavičín-hřbitov, Lipina, Ujezd u Valašských Klobouk, Vizovice-Barák, Vizovice-hřbitov, Hrobice, Ostrata, Kašava, Držková, Fryšták-Žabárna, Zlín -Jaroslavice, Zlín pod domem umění památníček Václavu Chadovi,Zlín-ul Amálie Randýskové -deska , Zlín -Malenovice pod hradem-pomník padlých občanů. Již 11.4 2015 jsme navštívili památník salašské tragédie na Uherskohradišťsku, pomník americkému letci u cesty na Velehrad, památník padlých členů partyzánského oddílu Olga na samotě Bunč a hrob čs.pilota Františka Vaculíka na hřbitově v Buchlovicích. Položeny květy od společnosti byly také v obci Slušovice. Dne 1.5 2015 byl zorganizován menší Pietní akt u pomníku v Komenského sadech ve Zlíně za účasti poslance parlamentu p. RNDr. Vladímíra Koníčka a dalších hostů a občanů. Všude zde byly pokladány pietně kytice rudých karafiátů se stuhami v české národní trikoloře. Dne 3.5 2015 v Otrokovicích byly položeny květiny také k pamětní desce Františka Hložka umístěné na zdi Pietní síně hřbitova a k pamětní desce Marie Hrdličkové umístněné na zdi školy na Baťově.

U příležitosti oslav 70.výročí osvobození spoluorganizovala naše společnost dne 30 . dubna 2015 v odpoledních hodinách vzpomínkové setkání u příležitosti konce války ve Zlíně.Akce se konala v kinosále PsG na ulici Zarámí za účasti našich členů, zástupců partnerských organizací,některých zastupitelů města Zlína a občanů z řad veřejnosti. Proslov zde měl známý historik a poslanec p. PhDr. Miroslav Grebeníček Csc. z historickým pohledem na události spojené s koncem války na území Československa- slovo dostal také zde se svou vzpomínkou náč člen a pamětník přítel Alois Vychodil. Naše společnost pro tento účel pro účastníky tohoto setkání připravila Sborník dokumentů.. v nákladu 120 ks, který byl rozebrán na této akci .konce

Společnost spolupracovala na oslavách 70.výročí konce druhé světové války také s Generálním konzulátem Ruské federace v Brně. S jejích zástupci jsme se setkávali na pietních akcích v našem kraji a díky dobrým vztahům byl předseda Krajské rady Česko-Ruské společnosti Zlín přítel Josef Nesvadba pozván na oslavu vítězství na Generální konzulát dne 6.5 2015.

Dlouhodobě byla naší společností za spolupráce s představiteli obce Žlutava připravována publikace O lidech statečných -ta se vrací k působení pararozvědné a partyzánské skupiny jménem Bohuš právě v této obci na sklonku války.Tato publikace byla úspěšně vydána tiskem v počtu 70 kusů za podpory zlínského kraje a slavnostně pokřtěna starostou obce Žlutava panem Ing. Stanislavem Kolářem dne 10.května na Slavnostním shromáždění u příležitosti konce války a osvobození obce dne 10.5 2015 za účasti občanů této obce , hostů a také za účasti atašé Generálního konzulátu Ruské federace v Brně paní Marie Semenové. Zde na Žlutavě také naše akce formálně končila. Zůstávají však po ní navázané přátelské kontakty s občany ,veřejností , zastupci samospráv , zastupiteli, starosty a poslanci parlamentu České republiky a také dosud žijícími pamětníky války. Zůstávají získané dokumenty,vzpomínky,knihy a filmy. Ty budeme i nadále presentovat v dalších měsících v naší činnosti ve společnosti i v tisku a mediích nám dostupných.

Naše akce k 70. výročí osvobození naší vlasti a konce druhé světové války byla presentována již v dubnu v celostátním deníku Halo noviny -rubrika události v krajích , pak na webové stránce České rady Česko-Ruské společnosti pod odkazem :http://www.spnv.cz/

a dále pak na webové stránce Krajské rady Zlín pod odkazem : crspol. zlin.estranky.cz

Fotografie jsme též publikovali prostřednictvím sociální sítě facebook. Dokumenty z akce budou ještě presentovány na Setkání členů společnosti ,občanů a hostů v září 2015. Pozvánky zavčas rozešleme .

 

 

 

Děkujeme touto cestou za spolupráci všem našim přátelům, partnerům a zvláště pak Zlínskému kraji a jeho hejtmanovi panu MVDr. Stanislavu Mišákovi za převzetí záštity.

 

Sepsáno dne 7. června 2015

 

 

Josef Nesvadba

 

předseda KR Česko-Ruská společnost Zlín