Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký slon dupe v porcelánu

5. 4. 2014

Americký slon dupe v porcelánu

Redakční sloupek

Kam až může dojít studenoválečnické myšlení, ukázala americká vláda: do odvolání zakázala své federální agentuře NASA spolupráci s ruskými protějšky, specialisty ruského kosmického programu, v dalším dobývání vesmíru. Tedy s jedinou výjimkou - s výjimkou stanice ISS, v jejíž obsluze a zajištění provozu jsou Ruská federace a USA, společně s dalšími »kosmickými« zeměmi, natolik vzájemně propojeny, že jednostranné americké »utrum« by znamenalo konec celého projektu. Zpráva přišla jako blesk z čistého nebe poté, co se veřejnost již již začala domnívat, že se vztahy obou mocností začaly přece jen dostávat do normálnější podoby.

Nad tímto opatřením kroutí hlavou obyčejní lidé, i odborníci. Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář a odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl tento americký krok zcela jasně odsoudili a poukázali na to, že tak daleko nedošly zásahy americké administrativy ani v dobách studené války! »Nepamatuji se, že by politika zasáhla do spolupráce v kosmonautice podobným způsobem. I v dobách největší studené války byla spolupráce mezi tehdejším SSSR a USA v kosmonautice, ne tak rozsáhlá, ale nikdy nebyla řízeně omezována shora z politických důvodů, což se nyní děje,« řekl v televizi Kolář a označil to za velmi nešťastné dupání slona v porcelánu.

Celé je to mrzuté a nepochopitelné. Činovníci NASA ještě minulý týden tvrdili, že jsou jejich vztahy s ruskými kolegy dobré, a teď přišlo tohle. Budou následovat odvetná opatření ruské strany? Kam až může dojít stupňování »truců« a eskalace? Barack Obama má špatné poradce, když se snížil k takovému kroku. Pokud tedy tento nápad není z jeho hlavy. I americký astronaut se totiž na ISS dostane jedině díky ruské kosmické lodi.

Děsím se, kam až nesmyslná opatření, jednoznačně škodící vědě, ale i běžným mezilidským vztahům, povedou. Co ještě Obama zakáže? Teď zvedl prstík na kosmické vědce, příště na sportovce? Nebo zakáže setkávání amerických a ruských umělců? Zoologů? Školáků a studentů? Lékařů?

Žel, studenoválečnická rétorika se za poslední týdny zabydlela i v myslích mnoha žurnalistů, které si pro sebe dělím na dvě skupiny. Někteří tak činí proto, že je to jejich přesvědčení: neleží jim totiž na srdci mír, rozvoj, spolupráce mezi národy i lidmi. A na ty druhé pasuje rčení »komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí«.

Monika HOŘENÍ